Singapur ciekawostki


Strona główna -> Singapur -> Singapur ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Singapur to właściwie państwo-miasto (wielkości Warszawy), gdzie średnia gęstość zaludnienia należy do najwyższych (poza Monako) na świecie - 6573 osób na km2.


Życie w Singapurze stoi na wysokim poziomie

Poziom życia

Poziom życia w Singapurze również należy do najwyższych na świecie - średnia długość życia kobiet to 80,3 lata, a mężczyzn 77,4 lat. Singapur jest czwartym pod względem wielkości obrotów na świecie ośrodkiem bankowo-finansowym. Uważany jest także drugim - poza Nowym Jorkiem - miejscem do prowadzenia interesów. To miasto drapaczy chmur oraz największy port morski świata. Są tam jedne z najniższych podatków na świecie, szczególnie dla młodych ludzi wkraczających na rynek pracy.

Czystość

Dużą wagę przywiązuje się do porządku i estetyki, nie toleruje nawet najdrobniejszych przestępstw, stosuje się np. wysokie kary za śmiecenie, spluwanie i żucie gumy na ulicach, dokarmianie ptaków, palenie tytoniu. Singapur słynie np. z wielu efektownych kampanii przeciwko pluciu na ulicy, żuciu gumy oraz piętnującej tych, którzy nie pociągają w toalecie za spłuczkę. Wydano np. mapkę, na której zaznaczono 500 „najczystszych i najprzyjemniejszych” toalet w kraju, która ma być systematycznie modyfikowana (mapki są rozdawane za darmo na lotniskach). Wszechogarniająca czystość nieco łagodzi zgiełk wielkiego miasta.

Języki

Co ciekawe Singapur ma kilka języków ojczystych, są to: mandaryński, angielski, malajski, hokkien, kantoński, teochew, tamilski i inne dialekty chińskie.

Klimat

W Singapurze właściwie nie istnieją pory roku, panują tam iście tropikalne warunki klimatyczne, temperatura w dzień sięga 30oC przy niemal 100 proc. wilgotności powietrza.

Porządek publiczny

Singapur może się poszczycić najlepszymi światowymi uniwersytetami, choć z drugiej strony w szkołach podstawowych nadal stosowana jest kara chłosty. Państwo to, nie posiada zatem żadnych uniwersalnych wartości, czy nienaruszalnych praw. Liczy się wyłącznie skuteczność, której istotnym elementem jest zachowanie tzw. społecznej harmonii. Przestępczość jest raczej niespotykana. Wszystkie media w Singapurze są kontrolowane przez rząd, jednak dostęp do Internetu jest w pełni swobodny.Singapur - miastaSingapur - co warto wiedziećSingapur - Kuchnia singapurska Kuchnia singapurska
Kuchnia singapurska zawiera w sobie ogół tradycji kulinarnych wielu grup etnicznych ...
Singapur - Singapur tradycje Singapur tradycje
Singapur to mieszanka kultur, gdzie żyje 4,5 miliona ludzi, będących wyznawcami 5 ...

Singapur ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies