Singapur tradycje


Strona główna -> Singapur -> Singapur tradycje
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Singapur to mieszanka kultur, gdzie żyje 4,5 miliona ludzi, będących wyznawcami 5 rożnych religii (buddyzm, islam, chrześcijaństwo, taoizm, hinduizm) i władających kilkoma językami. Każda z singapurskich kultur ma prawo do wyrażania swojej niezależności m.in. przez obchodzenie określonych świąt czy używanie swojego języka. Na przestrzeni kilku stuleci Singapur odwiedzało wielu imigrantów i kupców, którzy przynieśli swoje tradycje, religie i styl życia, dlatego w ciągu całego roku odbywa się wiele świąt i festiwali. Ludność tego regionu nauczyła się przystosowywać do nowych warunków oraz żyć w tolerancji z innymi narodowościami i wyznaniami.


Tak jak w większości krajów wschodniej Azji, Singapur obchodzi święto Nowego Roku wyjątkowo hucznie

Tradycje noworoczne

Ludność chińska obchodzi np. świętowany w lutym Nowy Rok. W ich świątyniach wystawia się ołtarze ku czci różnych Bogów, przynosi się w ofierze kadzidełka, owoce i kwiaty co ma zapewnić pomyślną przyszłość i bogactwo.  Tradycja nakazuje aby święta noworoczne było głośne i huczne. Nowy Rok kończy tzw. Pochód Chingay, podczas którego wszyscy się bawią, przez ulicę przejeżdżają platformy udekorowane w stylu chińskim, ze smokami, tancerzami na szczudłach itd.

Święta

Hindusi obchodzą Święto Tajpusam (styczeń, luty), które rozpoczyna się pochodem sprzed świątyni Sri Perumal na Serangoon Road. W marcu i wrześniu, w świątyni Seng Poh Road odprawia się Święto Boga Małp, podczas którego mężczyźni niosą na ramionach lektykę, a gdy wstępuje na nią duch boga małp wtedy mężczyźni wpadają w trans. Na przełomie marca i kwietnia ma miejsce muzułmański ramadan. Mniej więcej w tym samym czasie, zgodnie z tradycją, Chińczycy odwiedzają groby swych bliskich (święto Quing Ming), by złożyć im ofiary. Uroczystości związane z urodzinami, oświeceniem i śmiercią Buddy odbywają się w maju, jest to Dzień Vesak, wówczas wypuszcza się z klatek ptaki co ma symbolizować uwolnienie duszy.

Festiwale

Z początkiem lata do Singapuru ściągają osady wioślarskie z całego świata na tzw. Festiwal Łodzi. Po nim zaczyna się największy festiwal sztuki w Azji Południowo-Wschodniej - Singapurski Festiwal Sztuki. Jesienią obchodzi się: Święta Navarathiti, czyli Święto Dziewięciu Nocy poświęcone hinduskim boginiom; Święto Thimithi - święto z ogniami sztucznymi poświęcone hinduskiej bogini Draupadi; oraz Deepavali - Festiwal Świateł.  Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia. *Niektóre święta obchodzone w Singapurze mają stałe daty, lecz wiele uroczystości obchodzonych przez społeczności hinduskie, chińskie i malajskie wiąże się z kalendarzem księżycowym, który zmienia się każdego roku, trudno zatem określić ich dokładną datę.



Singapur - miasta



Singapur - co warto wiedzieć



Singapur - Kuchnia singapurska Kuchnia singapurska
Kuchnia singapurska zawiera w sobie ogół tradycji kulinarnych wielu grup etnicznych ...
Singapur - Singapur ciekawostki Singapur ciekawostki
Singapur to właściwie państwo-miasto (wielkości Warszawy), gdzie ...

Singapur tradycje - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies